Бетонна тротуарна плитка своїми руками – форми, склад розчину, технологія

Один із зручних і простих способів оформлення доріжок в парках, скверах і на присадибній території – облицювання бетонною тротуарною плиткою. Будівельні ринки пропонують широкий асортимент подібних виробів різного кольору, розмірів і форм. Але плитка, виготовлена ​​своїми руками, при певній частці старання може виявитися нітрохи не гіршою за покупну. При самостійному виробництві бетонного облицювання кожен зможе підібрати оптимальну для себе форму і розмір виробів, втіливши в життя будь-які задуми й дизайнерські рішення.

Види тротуарної плитки, які пропонують виробники

Дизайн виробів, їх колір, форма і розмір повинні відповідати загальному стилю оформлення території. Тільки в цьому випадку ландшафт буде виглядати цілісно, ​​а самі доріжки – привабливо. Практичні властивості плитки дозволяють ходити по території присадибних ділянок, скверів, парків без ймовірності забруднити взуття про зелену траву або ґрунт.

Самі по собі доріжки можуть бути:

• прямими та рівними;
• зигзагоподібними;
• звивистими;
• з окантовкою або без.

У межах доріжки можуть бути використані вироби однієї або декількох форм – все залежить від обраного дизайну.

На будівельних ринках пропонують наступні типи тротуарної плитки та бруківки:

• клінкерні вироби – виготовлені з обпаленої глини (керамічні), мають тривалий термін експлуатації, легко переносять великі навантаження і атмосферні впливи;
• з натурального каменю – дорогі вироби, які мають відмінні естетичні показники та характеристики міцності;
• полімерпіщана плитка або бруківка – сучасний тип покриття, не втрачає кольору в процесі експлуатації, має меншу вагу в порівнянні з кам’яною або клінкерною;
• бетонні облицювальні вироби – практичні та довговічні (при дотриманні технології виготовлення), відрізняються доступною вартістю.

Серед цінних властивостей останнього типу – бетонної плитки або бруківки – висока міцність на стиск (до 400 кг / кв. см), мале водопоглинання, стійкість до стирання, морозостійкість. Для додання робочого матеріалу необхідного виду виробники використовують спеціальні форми, що імітують дерев’яні або кам’яні поверхні, а також пігменти, що забарвлюють бетон в масі.

Самостійне виготовлення

Не завжди асортимент магазинів в повній мірі задовольняє запити споживача. Вироби можуть здатися занадто дорогими, недостатньо гарними або не мати потрібної гами кольорів. В цьому випадку плитку або бруківку для облицювання доріжок можна зробити своїми руками. З усіх перерахованих вище типів для самостійного виготовлення підходить тільки один – бетонне облицювання.

Для самостійної роботи обов’язково будуть потрібні форми. Їх можна розділити на саморобні та фабричні. Використовуючи останні, можна отримати вироби з привабливим зовнішнім виглядом, наприклад, імітацію дерев’яних панелей або природного каменю. Також у продажу можна знайти прямокутні форми або знімну готову опалубку незвичайних конфігурацій. Деякі типи форм мають спеціальне рифлення, що додає готовій плитці оригінальну текстуру. Виготовлена ​​своїми руками опалубка також дозволить отримати цікаві види плитки. Збирання форм з дерева, металу або пластику дає можливість отримати саме ту конфігурацію готових плиток або бруківки, яка потрібна для конкретного дизайнерського рішення.

Також для отримання якісного облицювання будуть потрібні матеріали:

• цемент марки не нижче 500;
• заповнювач дрібної фракції (пісок);
• заповнювач великої фракції (щебінь);
• присадки-пластифікатори і добавки, що підвищують стійкість до навантажень і промерзання;
• армуючий компонент – базальтове, поліпропіленове або скловолокно;
• фарбувальні пігменти потрібного кольору;
• вода.

Марка готового бетону, придатного для заливки в форми, залежить від пропорцій інгредієнтів. Чим більше цементу марки 500 входить до складу суміші, тим міцніші бетонні вироби вийдуть в результаті.

Як приготувати бетонну суміш?

Для отримання бетону потрібна бетономішалка. У неї треба помістити всі інгредієнти з точним дотриманням пропорцій для однієї з марок. Деякий час компоненти перемішуються в сухому вигляді, після отримання однорідної суміші можна додати воду. Якщо в ході приготування розчину необхідно додати барвний пігмент, його поміщають в суміш поступово, по ходу замішування, для рівномірного фарбування бетону в масі.

Поетапне виготовлення плитки або бруківки:

• готовий бетон заливають у форми, якщо для армування не використовується фиброволокно, можна скористатися металевою або склотканою сіткою – її поміщають в середню частину плитки, заливаючи бетонну суміш в два прийоми;
• краще заповнення форм забезпечить спеціальний вібростіл, так як вібрація сприяє видаленню з маси бетону бульбашок повітря;
• заповнені форми вкривають поліетиленом, щоб уникнути передчасного висихання розчину (волога – необхідна умова затвердіння бетону);
• за три доби первинне затвердіння закінчується, і плитку можна вийняти з форми (або демонтувати опалубку);
• повний набір міцності займає близько 30 діб, після закінчення цього терміну кожну отриману пліточку слід обробити гідрофобним розчином для захисту від вологи.

Після повного висихання і затвердіння виробів можна починати укладання згідно з технологією. При проведенні робіт не слід забувати про підготовку – спорудженні дренажної системи, укладання геотекстильного полотна, забезпечення щільного підґрунтя.